
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Resistance | 80 mΩ |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5.5 V |
| Type | Load Switches |
| Current | 2 A |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 1.4 V |
| Output Current | 2 A |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Max Output Current | 2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 840 µs |
| Turn-Off Delay Time | 6.6 µs |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Output Configuration | High Side |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Reverse Current |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 80 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
Stock: 1836
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.31376 | $3.13760 |
| 25 | $0.28127 | $7.03175 |
| 50 | $0.26316 | $13.15800 |
| 100 | $0.24622 | $24.62200 |
| 300 | $0.23168 | $69.50400 |
| 500 | $0.21800 | $109.00000 |
| 1000 | $0.21031 | $210.31000 |
| 3000 | $0.20006 | $600.18000 |
| 5000 | $0.19236 | $961.80000 |
